Τρίτη, 27 Ιανουαρίου 2009

Δευτέρα, 26 Ιανουαρίου 2009

SAG Οι ηθοποιοί διάλεξαν:

Η Μέριλ Στριπ, ο Σον Πεν και το Slumdog Millionaire είναι οι μεγάλοι νικητές των Guild Awards, των βραβείων που απονέμει το Σωματείο Αμερικανών Ηθοποιών (SAG). Πλέον, ο χρόνος μετρά αντίστροφα για τη μεγάλη βραδιά της απονομής των Όσκαρ, στις 22 Φεβρουαρίου.
Η Μέριλ Στριπ πήρε το πρώτο βραβείο γυναικείου ρόλου για την ερμηνεία της στο Doubt και ο Σον Πεν το πρώτο βραβείο ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του ως Χάρβεϊ Μιλκ στην ομώνυμη ταινία.
Το βραβείο καλύτερης ταινίας και καλύτερου καστ απέσπασε το Slumdog Millionaire.
Στα βραβεία δεύτερου ανδρικού και δεύτερου γυναικείου ρόλου, οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν με τον Χιθ Λέτζερ (Σκοτεινός Ιππότης) να αποσπά άλλη μία μετά θάνατον βράβευση και την Κέιτ Γουίνσλετ να αυξάνει τον αριθμό των βραβείων για την ερμηνεία της στα Σφραφισμένα Χείλη.
Όπως οι Χρυσές Σφαίρες, που απονεμήθηκαν πρόσφατα, έτσι και τα βραβεία του SAG θεωρούνται προάγγελοι των Όσκαρ.

Πέμπτη, 22 Ιανουαρίου 2009

81st Academy Awards - Οι υποψηφιότητες

Ιδού οι - ως επί το πλείστον ξενέρωτες - υποψηφιότητες για τα βραβεία Όσκαρ. Περισσότερα θα πούμε στη συνέχεια , μέχρι και τη βραδιά της απονομής (22 Φεβρουαρίου).

Best motion picture of the year

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), A Kennedy/Marshall Production, Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers
  • Frost/Nixon” (Universal), A Universal Pictures, Imagine Entertainment and Working Title Production,Brian Grazer, Ron Howard and Eric Fellner, Producers
  • Milk” (Focus Features), A Groundswell and Jinks/Cohen Company Production, Dan Jinks and Bruce Cohen, Producers
  • The Reader” (The Weinstein Company), A Mirage Enterprises and Neunte Babelsberg Film GmbH Production, Nominees to be determined
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), A Celador Films Production,Christian Colson, Producer

Achievement in directing

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), David Fincher
  • Frost/Nixon” (Universal), Ron Howard
  • Milk” (Focus Features), Gus Van Sant
  • The Reader” (The Weinstein Company), Stephen Daldry
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Danny Boyle

Performance by an actor in a leading role

  • Richard Jenkins in “The Visitor” (Overture Films)
  • Frank Langella in “Frost/Nixon” (Universal)
  • Sean Penn in “Milk” (Focus Features)
  • Brad Pitt in “The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.)
  • Mickey Rourke in “The Wrestler” (Fox Searchlight)

Performance by an actor in a supporting role

  • Josh Brolin in “Milk” (Focus Features)
  • Robert Downey Jr. in “Tropic Thunder” (DreamWorks, Distributed by DreamWorks/Paramount)
  • Philip Seymour Hoffman in “Doubt” (Miramax)
  • Heath Ledger in “The Dark Knight” (Warner Bros.)
  • Michael Shannon in “Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage)

Performance by an actress in a leading role

  • Anne Hathaway in “Rachel Getting Married” (Sony Pictures Classics)
  • Angelina Jolie in “Changeling” (Universal)
  • Melissa Leo in “Frozen River” (Sony Pictures Classics)
  • Meryl Streep in “Doubt” (Miramax)
  • Kate Winslet in “The Reader” (The Weinstein Company)

Performance by an actress in a supporting role

  • Amy Adams in “Doubt” (Miramax)
  • Penélope Cruz in “Vicky Cristina Barcelona” (The Weinstein Company)
  • Viola Davis in “Doubt” (Miramax)
  • Taraji P. Henson in “The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.)
  • Marisa Tomei in “The Wrestler” (Fox Searchlight)

Best animated feature film of the year

  • Bolt” (Walt Disney), Chris Williams and Byron Howard
  • Kung Fu Panda” (DreamWorks Animation, Distributed by Paramount), John Stevenson and Mark Osborne
  • WALL-E” (Walt Disney), Andrew Stanton

Achievement in art direction

  • Changeling” (Universal), Art Direction: James J. Murakami, Set Decoration: Gary Fettis
  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Art Direction: Donald Graham Burt, Set Decoration: Victor J. Zolfo
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Art Direction: Nathan Crowley, Set Decoration: Peter Lando
  • The Duchess” (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films), Art Direction: Michael Carlin, Set Decoration: Rebecca Alleway
  • Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage), Art Direction: Kristi Zea, Set Decoration: Debra Schutt

Achievement in cinematography

  • Changeling” (Universal), Tom Stern
  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Claudio Miranda
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Wally Pfister
  • The Reader” (The Weinstein Company), Chris Menges and Roger Deakins
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Anthony Dod Mantle

Achievement in costume design

  • Australia” (20th Century Fox), Catherine Martin
  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Jacqueline West
  • The Duchess” (Paramount Vantage, Pathé and BBC Films), Michael O’Connor
  • Milk” (Focus Features), Danny Glicker
  • Revolutionary Road” (DreamWorks, Distributed by Paramount Vantage), Albert Wolsky

Best documentary feature

  • The Betrayal (Nerakhoon)” (Cinema Guild), A Pandinlao Films Production, Ellen Kuras and Thavisouk Phrasavath
  • Encounters at the End of the World” (THINKFilm and Image Entertainment), A Creative Differences Production, Werner Herzog and Henry Kaiser
  • The Garden” A Black Valley Films Production, Scott Hamilton Kennedy
  • Man on Wire” (Magnolia Pictures), A Wall to Wall Production, James Marsh and Simon Chinn
  • Trouble the Water” (Zeitgeist Films), An Elsewhere Films Production, Tia Lessin and Carl Deal

Best documentary short subject

  • The Conscience of Nhem En” A Farallon Films Production, Steven Okazaki
  • The Final Inch” A Vermilion Films Production, Irene Taylor Brodsky and Tom Grant
  • Smile Pinki” A Principe Production, Megan Mylan
  • The Witness - From the Balcony of Room 306” A Rock Paper Scissors Production, Adam Pertofsky and Margaret Hyde

Achievement in film editing

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Kirk Baxter and Angus Wall
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Lee Smith
  • Frost/Nixon” (Universal), Mike Hill and Dan Hanley
  • Milk” (Focus Features), Elliot Graham
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Chris Dickens

Best foreign language film of the year

  • The Baader Meinhof Complex” A Constantin Film Production, Germany
  • The Class” (Sony Pictures Classics), A Haut et Court Production, France
  • Departures” (Regent Releasing), A Departures Film Partners Production, Japan
  • Revanche” (Janus Films), A Prisma Film/Fernseh Production, Austria
  • Waltz with Bashir” (Sony Pictures Classics), A Bridgit Folman Film Gang Production, Israel

Achievement in makeup

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Greg Cannom
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), John Caglione, Jr. and Conor O’Sullivan
  • Hellboy II: The Golden Army” (Universal), Mike Elizalde and Thom Floutz

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.),Alexandre Desplat
  • Defiance” (Paramount Vantage), James Newton Howard
  • Milk” (Focus Features), Danny Elfman
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), A.R. Rahman
  • WALL-E” (Walt Disney), Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • Down to Earth” from “WALL-E” (Walt Disney), Music by Peter Gabriel and Thomas Newman, Lyric by Peter Gabriel
  • Jai Ho” from “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Music by A.R. Rahman, Lyric by Gulzar
  • O Saya” from “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Music and Lyric by A.R. Rahman andMaya Arulpragasam

Best animated short film

  • La Maison en Petits Cubes” A Robot Communications Production, Kunio Kato
  • Lavatory - Lovestory” A Melnitsa Animation Studio and CTB Film Company Production, Konstantin Bronzit
  • Oktapodi” (Talantis Films) A Gobelins, L’école de l’image Production, Emud Mokhberi and Thierry Marchand
  • Presto” (Walt Disney) A Pixar Animation Studios Production, Doug Sweetland
  • This Way Up”, A Nexus Production, Alan Smith and Adam Foulkes

Best live action short film

  • Auf der Strecke (On the Line)” (Hamburg Shortfilmagency), An Academy of Media Arts Cologne Production, Reto Caffi
  • Manon on the Asphalt” (La Luna Productions), A La Luna Production, Elizabeth Marre and Olivier Pont
  • New Boy” (Network Ireland Television), A Zanzibar Films Production, Steph Green and Tamara Anghie
  • The Pig” An M & M Production, Tivi Magnusson and Dorte Høgh
  • Spielzeugland (Toyland)” A Mephisto Film Production, Jochen Alexander Freydank

Achievement in sound editing

  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Richard King
  • Iron Man” (Paramount and Marvel Entertainment), Frank Eulner and Christopher Boyes
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Tom Sayers
  • WALL-E” (Walt Disney), Ben Burtt and Matthew Wood
  • Wanted” (Universal),Wylie Stateman

Achievement in sound mixing

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
  • WALL-E” (Walt Disney),Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt
  • Wanted” (Universal), Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt

Achievement in visual effects

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron
  • The Dark Knight” (Warner Bros.), Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin
  • Iron Man” (Paramount and Marvel Entertainment), John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

Adapted screenplay

  • The Curious Case of Benjamin Button” (Paramount and Warner Bros.), Screenplay by Eric Roth, Screen story by Eric Roth and Robin Swicord
  • Doubt” (Miramax), Written by John Patrick Shanley
  • Frost/Nixon” (Universal), Screenplay by Peter Morgan
  • The Reader” (The Weinstein Company), Screenplay by David Hare
  • Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight), Screenplay by Simon Beaufoy

Original screenplay

  • Frozen River” (Sony Pictures Classics), Written by Courtney Hunt
  • Happy-Go-Lucky” (Miramax), Written by Mike Leigh
  • In Bruges” (Focus Features), Written by Martin McDonagh
  • Milk” (Focus Features), Written by Dustin Lance Black
  • WALL-E” (Walt Disney), Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon, Original story by Andrew Stanton, Pete Docter

Τετάρτη, 21 Ιανουαρίου 2009

38th International Film Festival Rotterdam

Τρία παράλληλα τμήματα
Μιά ελληνική συμμετοχή
ολη η αφρόκρεμα της σύγχρονης
παγκόσμιας παραγωγής
αυτό είναι το 38ο Διεθνές Φεστιβαλ του Ρότερνταμ
και ξεκινάει σήμερα:

BRIGHT FUTURE

VPRO Tiger Awards Competitie
Be Calm and Count to Seven
Blind Pig Who Wants to Fly
The Hungry Ghosts
No puedo vivir sin ti

Tiger Awards Competie voor korte films
Despair
Man and GravityL Apprenti
The Baby Formula
The Damned Rain
Daytime Drinking
The Dead Girl s Feast
Ecce Momo!
El árbol
German + Rain
I Sell the Dead
Left Handed
Letter to a Child
Oh My Soul
Our Beloved Month of August
Perpetuum Mobile
Sin tregua
Vermilion Souls

SPECTRUMFeatures
12 Lotus
33 Scenes from Life
9808 An Anthology of 10th Year Indonesian Reform
Adela Border
Dada s Dance
The Higher Force
The Middle Mystery Of Kristo Negro
Rachel Getting Married
The Rat Herb
This Area Is Under Quarantine
River People
SecretosTroubled Water
μικρού μήκους:
2 Horas
29 Febbraio
Aanaatt
The Beautiful Garden
Bekhawy
Chi si ferma é perduto
Domenica, 6 Aprile, ore 11:42 Dreznica
Entrevista con la tierra
Eyefinger
The Foxhole Manifesto
Garden/ing Intoxicant
K-HoleLost World Murche (persisch: Ameisen)
Next Floor
One
Orchestra
Packing
Passing Eyes
Peidhleacán solais (Butterfly Light)
Sakura Seeking You
The Source - One Day in a Roma Settlement in Romania
Teddy & I Top Girl
With or Without You

SIGNALS
The Sound of Insects - Record of a Mummy
Spyder
Sync Up Element
Hungry Ghosts
The Anniversary Gift
Art of the Devil 3
The Fatality
Nightmare Detective 2
The Screen at Kamchanod
Susuk
The Three Days of Darkness
Yes, I Can See Dead People

Το Ecce MoMo στο Διεθνές Φεστιβάλ του Ρότερνταμ

Το ταξίδι της στα φεστιβάλ του εξωτερικού ξεκινάει η ταινία ECCE MOMO! του Ανέστη Χαραλαμπίδη στις 21 Ιανουαρίου με την προβολή της στο 38o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Ρότερνταμ. Η ταινία συμμετέχει στο section με τον αισιόδοξο τίτλο Bright Future το οποίο λειτουργεί ως μια πλατφόρμα παρουσίασης σημαντικών και καινοτόμων πρώτων ή δεύτερων ταινιών από νέους κινηματογραφιστές από όλο τον κόσμο. Το διαγωνιστικό μέρος του φεστιβάλ υπάγεται σε αυτό το πρόγραμμα.
Στη φετινή εκδήλωση οι διοργανωτές επεδίωξαν ένα νέο και απλοποιημένο format του φεστιβάλ με τρείς κύριες κατηγορίες προγραμμάτων στα οποία θα προβάλλονται από κοινού ταινίες μεγάλου μήκους, μικρού μήκους, έργα τέχνης και παρεμβάσεις εικαστικών καλλιτεχνών.
Τα άλλα δύο προγράμματα είναι το Spectrum και το Signals.
To Φεστιβάλ του Ρόττερνταμ θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά γεγονότα της χώρας, οι εκδηλώσεις του διοργανώνονται σε κινηματογραφικές αίθουσες, μουσεία, γκαλερί, βιομηχανικούς χώρους και το 2008 είχε 367,000 επισκέψεις.
Λίγα λόγια για την ταινία
Μετά από μια αποτυχημένη απόπειρα αυτοκτονίας ο Μόρις Μόσε, a.k.a. Μόμο, ακροβατεί μεταξύ ζωής και θανάτου για 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα. Οταν ανακτά τις αισθήσεις του, παραληρεί: «Γιατί στην Αφρική; Επειδή δεν είναι ούτε Βοράς ούτε Νότος. Ούτε Ανατολή ούτε Δύση... Είναι πάνω από τη γη».
Τι μπορεί να εννοεί ο Μόμο;
Και πού βρισκόταν όλο αυτό το διάστημα. Η εξήγηση δίνεται μέσα από έναν χείμαρρο από χειροποίητες εικόνες, λόγο και μουσική, όλα κατασκευασμένα και ενωμένα από τον Ανέστη Χαραλαμπίδη σε ένα τολμηρό βιντεο-ημερολόγιο.
Βραβεία
3ο Digital Wave 2008: Ψηφιακός Αλέξανδρος εξ ημισείας με την ταινία Το Σύνδρομο της Χιονάτης του Αγγελου Σπάρταλη.

Δευτέρα, 12 Ιανουαρίου 2009

Golden Globes 2009 - Οι Νικητές




MOVIES & FILM


Best Drama
The Curious Case of Benjamin Button
Slumdog Millionaire
Revolutionary Road
Frost/Nixon
The Reader

Best Performance by an Actor in a Drama
Leonardo Dicaprio - Revolutionary Road
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Frank Langella - Frost/Nixon
Mickey Rourke - The Wrestler
Sean Penn - Milk

Best Performance by an Actress in a Drama
Anne Hathaway - Rachel Getting Married
Angelina Jolie - Changeling
Kristin Scott Thomas - I’ve Loved You So Long
Kate Winslet - Revolutionary Road
Meryl Streep - Doubt

Best Comedy/Musical
Vicky Cristina Barcelona
Burn After Reading
Happy-Go-Lucky
In Bruges
Mamma Mia!

Best Performance by an Actor in a Comedy/Musical
Javier Bardem - Vicky Cristina Barcelona
James Franco - Pineapple Express
Dustin Hoffman - Last Chance Harvey
Brendan Gleeson - In Bruges
Colin Farrell - In Bruges

Best Performance by an Actress in a Comedy/Musical
Rebecca Hall - Vicky Cristina Barcelona
Frances McDorman - Burn After Reading
Emma Thompson - Last Chance Harvey
Sally Hawkins - Happy-Go-Lucky
Meryl Streep - Mamma Mia!

Best Animated Feature Film
Wall-E
Kung Fu Panda
Bolt

Best Foreign Language Film
The Baader Meinhof Complex
Everlasting Moments
I've Loved You So Long
Waltz with Bashir
Gomorrah

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Heath Ledger - The Dark Knight
Tom Cruise - Tropic Thunder
Robert Downey Jr. - Tropic Thunder
Ralph Fiennes - The Duchess
Philip Seymour Hoffman - Doubt

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Marisa Tomei - The Wrestler
Kate Winslet - The Reader
Amy Adams - Doubt
Viola Davis - Doubt

Best Director
Stephen Daldry - The Reader
Danny Boyle - Slumdog Millionaire
David Fincher - The Curious Case of Benjamin Button
Sam Mendes - Revolutionary Road
Ron Howard - Frost/Nixon

Best Screenplay
Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
John Patrick Shanley - Doubt
Peter Morgan - Frost/Nixon
David Hare - The Reader

Best Original Score
Alexandre Desplat - The Curious Case of Benjamin Button
A. R. Rahman - Slumdog Millionaire
James Newton Howard - Defiance
Clint Eastwood - Changeling
Hans Zimmer - Frost/Nixon

Best Original Song
Down to Earth - Wall-E
Gran Torino - Gran Torino
I Thought I Lost You - Bolt
Once in a Lifetime - Cadillac Records
The Wrestler - The Wrestler

TELEVISION

Best Series - Drama

Dexter
House
True Blood
In Treatment
Mad Men

Best Performance by an Actress in a Drama
Mariska Hargitay – Law & Order: SVU
Sally Field – Brothers & Sisters
Kyra Sedgwick – The Closer
Anna Paquin – True Blood
January Jones – Mad Men

Best Performance by an Actor in a Drama
Michael C. Hall – Dexter
Gabriel Byrne – In Treatment
Jonathan Rhys Meyers – The Tudors
Hugh Laurie – House
Jon Hamm – Mad Men

Best Series - Comedy/Musical
30 Rock
The Office
Californication
Entourage
Weeds

Best Performance by an Actor in a Comedy/Musical
Alec Baldwin – 30 Rock
Steve Carell – The Office
David Duchovny – Californication
Kevin Connolly – Entourage
Tony Shalhoub – Monk

Best Performance by an Actress in a Comedy/Musical
America Ferrera – Ugly Betty
Debra Messing – The Starter Wife
Christina Applegate – Samantha Who?
Mary-Louise Parker – Weeds
Tina Fey – 30 Rock

Best Mini-Series Or TV Movie
A Raisin In The Sun
Bernard and Doris
John Adams
Cranford
Recount

Best Performance by a Supporting Actor in a Series, Mini-Series Or TV Movie
Neil Patrick Harris – How I Met Your Mother
Blair Underwood – In Treatment
Tom Wilkinson – John Adams
Jeremy Piven – Entourage
Denis Leary – Recount

Best Performance by a Supporting Actress in a Series, Mini-Series Or TV Movie
Eileen Atkins – Cranford
Rachel Griffiths – Brothers and Sisters
Melissa George – In Treatment
Dianne Wiest – In Treatment
Laura Dern – Recount

Best Performance by an Actor in a Mini-Series Or TV Movie
Ralph Fiennes – Bernard and Doris
Kiefer Sutherland – 24: Redemption
Paul Giamatti – John Adams
Tom Wilkinson – Recount
Kevin Spacey – Recount

Best Performance by an Actress in a Mini-Series Or TV Movie
Catherine Keener – An American Crime
Susan Sarandon – Bernard and Doris
Shirley Maclaine – Coco Chanel
Laura Linney – John Adams
Judi Dench – Cranford

Παρασκευή, 2 Ιανουαρίου 2009

Το 2009 ξεκινά χορεύοντας "ΒΑΛΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΣΙΡ

Τον Αύγουστο του 1982, συμβαίνει ένα περίεργο τουρλουμπούκι στο Νότιο Λίβανο, με τους Ισραηλινούς να έχουν καταλάβει μια ζώνη περίπου 40 χλμ. στην ξένη χώρα προκειμένου να κοντράρουν τις επιθέσεις των Παλαιστινίων (που χρησιμοποιούσαν ως οχυρό τους εκείνη την περιοχή του Λιβάνου), και τον Αριέλ Σαρόν, τότε υπουργό αμύνης του Ισραήλ, να επιχειρεί να προχωρήσει αυτή την στρατιωτική κατάληψη μέχρι και την Βηρυτό. Στην οποία Βηρυτό, έχει πλακώσει ταυτόχρονα όλος ο καλός ο κόσμος των διεθνών δυνάμεων, για την ειρηνική επίλυση της κατάστασης, και την προστασία μεταξύ άλλων ενός τεράστιου προσφυγικού πλήθους παλαιστινίων γυναικόπαιδων στα στρατόπεδα της Σάμπρα και της Σατίλα. Την ημέρα που ο Μπασίρ Γκεμαγιέλ (ο Μπασίρ του τίτλου της ταινίας) νεοεκλεχθείς πρόεδρος του Λιβάνου από το κόμμα των Χριστιανών Φαλαγγιτών πάει να ορκιστεί, του σκάει ένα εκρηκτικό πετρογκάζι στα μούτρα και πέφτει σέκος και εντελώς πεθαμένος. Οι φαλαγγίτες ζητούν αντίποινα, και στο λάου λάου, τους τα παρέχουν αφειδώς οι Ισραηλινές δυνάμεις, οδηγώντας τους, στα στρατόπεδα της Σάμπρα και της Σατίλα και παρακολουθώντας τους αμέτοχοι να σφαγιάζουν περίπου 3.000 άμαχους. Ο Σαρόν οδηγείται σε παραίτηση, και 20 χρόνια μετά εκλέγεται πρόεδρος του Ισραήλ. Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος εύχομαι και σε χριστιανούς και σε εβραίους.

Η ταινία:
Η ιστορία σαν μνήμη ιδρωμένου εφιάλτη, ο πόλεμος σαν μια καρτουνίστικη σύγχιση, η ηθική σαν βάμμα ιωδίου διαλυμένο σε νερό λερωμένο από γκριζογάλανες νερομπογιές. Το «Βαλς με τον Μπασίρ», η μεγάλη αδικημένη ταινία του τελευταίου φεστιβάλ των Κανών, μετατρέπει το ντοκιμαντέρ σε βίωμα, και το βίωμα σε νουάρ κινούμενο σχέδιο, σπάζοντας κάθε όριο στον κινηματογράφο της πολιτικής και ηθικής αφύπνισης, κατορθώνοντας να μη θυσιάσει ούτε δράμι της καλλιτεχνίας προς όφελος της καταγγελίας και αντίστροφα. Ένα μοναδικό στα χρονικά πείραμα, η μετατροπή ενός πολιτικού ντοκιμαντέρ σε κινούμενο σχέδιο σουρεαλιστικών αναμνήσεων και φροϋδικών επεξηγήσεων, στέφεται με απόλυτη, και τρομακτική για το συναίσθημα του θεατή επιτυχία, δημιουργώντας μία ταινία – πρότυπο, που θα είναι δύσκολο να επαναληφθεί σαν εγχείρημα, εφ’ όσον κάτι τέτοιο προϋποθέτει πέρα από ιδιαίτερο ταλέντο και ευαισθησία, περίσσευμα κινηματογραφικής, ιστορικής και ηθικής ευθύνης. Ένας σκηνοθέτης, ο Άρι (που είναι και το όνομα του σκηνοθέτη της ταινίας) ακούει από έναν φίλο του την αφήγηση του ονείρου του, το ίδιο όνειρο κάθε βράδυ: να τον παίρνουν στο κυνήγι 26 σκυλιά. Ο Άρι και ο φίλος, υπηρέτησαν μαζί στον πρώτο πόλεμο του Λιβάνου, στις αρχές του 80, όμως ο Άρι δεν έχει την παραμικρή μνήμη από εκείνες τις ημέρες. Παρών απών, σε έναν πόλεμο για τον οποίο πρέπει να μάθει την αλήθεια, ο Άρι αναζητά κι άλλους συμπολεμιστές, προσπαθώντας να συνθέσει το παζλ της χαμένης του μνήμης. Και του λόγου που αυτή η μνήμη διαγράφτηκε. Και σιγά σιγά, μέσα από την παραίσθηση, γεννιέται η αίσθηση, σαν το ξημέρωμα ενός λυτρωτικού πρωινού μετά από μια βακχική νύχτα. Τι γίνεται όμως όταν η λύτρωση αυτού του πρωινού, δεν φωτίζεται από ένα απαλό, ευγενικό φως, αλλά από την εκτυφλωτική λάμψη του λιβανέζικου ήλιου, μέσα σε ένα σκονισμένο τοπίο αίματος και πτωμάτων; Με ένα συνεχές αισθητικό και συναισθηματικό μανιπιουλάρισμα του θεατή, τη βύθιση του στη μέθη και την ασφαλή αμφιβολία της κινηματογραφικής μυθοπλασίας μέχρι το βίαιο ξεμπρόστιασμά του μπροστά στην φρικαλεότητα της αλήθειας, τη διατήρηση της ανασφάλειάς του απέναντι στο φαίνεσθαι και το είναι μέσα από τη χρήση μιας κατ’ εξοχήν αντιρεαλιστικής γραφής, αυτής του κινουμένου σχεδίου (και εν προκειμένω της τεχνικής του rotoscope, της ψηφιακής επιχρωμάτισης δηλαδής κανονικών λήψεων) και την γραμμένη από τις πιο μελανές σελίδες της σύγχρονης ιστορίας, κατάληξη, γεννιέται ένα μοντέρνο και εκρηκτικό αριστούργημα που μπορεί άφοβα να χαρακτηριστεί μοναδικό εφ’ όσον είναι αμφίβολο αν τα επί μέρους στοιχεία του, θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ξανά σε ένα ανάλογο εγχείρημα με τόση αποτελεσματικότητα, ευαισθησία, τεχνική, και καθαρότητα. Το «Βαλς με τον Μπασίρ», δεν είναι τίποτα λιγότερο ή περισσότερο, από ένας δαιμονικός χορός, αποφασισμένος να σε στροβιλίσει με τόση ταχύτητα, όση χρειάζεται για να αισθανθείς τον άνεμο γύρω σου να σου χαράζει το πρόσωπο.
(O Τάσος Θεοδωρόπουλος στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ Κυριακή 4.1.2009)