Πέμπτη, 14 Απριλίου 2016

69th Festival de Cannes Official Selection


IN COMPETITION

Woody ALLEN (USA) CAFÉ SOCIETY     Out of Comp. Open.film
Maren ADE (Germany) TONI ERDMANN       
Pedro ALMODÓVAR (Spain) JULIETA  
Andrea ARNOLD (United-Kingdom) AMERICAN HONEY    
 Olivier ASSAYAS (France) PERSONAL SHOPPER      
Jean-Pierre DARDENNE, Luc DARDENNE (Belgium) LA FILLE INCONNU
Xavier DOLAN (Canada) JUSTE LA FIN DU MONDE
Bruno DUMONT (France) MA LOUTE
Nicole GARCIA (France) MAL DE PIERRES      
Alain GUIRAUDIE (France) RESTER VERTICAL           
Jim JARMUSCH (USA) PATERSON         
Kleber MENDONÇA FILHO (Brazil) AQUARIUS         
Ken LOACH (United-Kingdom) I, DANIEL BLAKE
Brillante MENDOZA (Philippines) MA' ROSA
Cristian MUNGIU (Romania) BACALAUREAT 
Jeff NICHOLS (USA) LOVING     
PARK Chan-Wook (South Korea) AGASSI
Sean PENN (USA) THE LAST FACE         
Cristi PUIU (Romania) SIERANEVADA  
Paul VERHOEVEN (Netherlands) ELLE 
Nicolas WINDING REFN (Denmark) THE NEON DEMON    
                         

 UN CERTAIN REGARD

Behnam BEHZADI (Iran)   VAROONEGI
BOO Junfeng (Singapore) APPRENTICE          
Delphine COULIN, Muriel COULIN (France) VOIR DU PAYS
Stéphanie DI GIUSTO (France) LA DANSEUSE 1st film
Mohamed DIAB (Egypt)   ESHTEBAK
Michael DUDOK DE WIT (Netherlands) LA TORTUE ROUGE 1st film
FUKADA Kôji (Japan) FUCHI NI TATSU
Maha HAJ (Israel) OMOR SHAKHSIYA 1st film
Eran KOLIRIN (Israel) ME’EVER LAHARIM VEHAGVAOT
KORE-EDA Hirokazu (Japan) AFTER THE STORM     
 Juho KUOSMANEN (Finland) HYMYILEVÄ MIES 1st film
 Francisco MÁRQUEZ, Andrea TESTA (Argentina)    LA LARGA NOCHE DE FRANCISCO SANCTIS 1st film
Bogdan MIRICA (Romania) CAINI  1st film
 Stefano MORDINI (Italy) PERICLE IL NERO   
Michael O’SHEA (USA) THE TRANSFIGURATION 1st film
 Matt ROSS (USA) CAPTAIN FANTASTIC         
Kirill SEREBRENNIKOV (Russia) UCHENIK
                         
OUT OF COMPETITION
 Shane BLACK (USA) THE NICE GUYS   
Jodie FOSTER (USA) MONEY MONSTER         
NA Hong-Jin (South Korea) GOKSUNG           
Steven SPIELBERG (USA) DISNEY’S THE BFG 
                         
MIDNIGHT SCREENINGS
 Jim JARMUSCH (USA) GIMME DANGER         
YEON Sang-Ho (South Korea) BU-SAN-HAENG

 SPECIAL SCREENINGS
Thanos ANASTOPOULOS (Greece) & Davide DEL DEGAN (Italy) L'ULTIMA SPIAGGIA
Mahamat-Saleh HAROUN (Chad) HISSEIN HABRÉ, UNE TRAGÉDIE TCHADIENNE
Rithy PANH (Cambodia)   EXIL   
Albert SERRA (Spain) LA MORT DE LOUIS XIV
Paul VECCHIALI (France)  LE CANCRE  

            

Δεν υπάρχουν σχόλια: